Nadal verze 2005 byl lepší. To však neznamená, že by dnešního zdolal

Do elitní dvacítky WTA dovedl čtyři hráčky, nyní si dal Vladimír Pláteník (46) od profesionálního tenisu pauzu. Roland Garros však sledoval. Triumfy Rafaela Nadala i Igy Swiatekové.

„Ta mě překvapila. Viděl jsem ji před pár lety a nelíbila se mi tehdy. I tenisové cesty jsou zřejmě nevyzpytatelné,“ směje se renomovaný trenér.

Překvapil vás i Nadal?
Přiznám se, že i on. Tipoval jsem spíš, že Djokovič ho ve čtvrtfinále zlomí. Novak však hrál ve velmi zvláštním mentálním nasazení. Ve čtvrtém setu jakoby ani neměl chuť bojovat. Neříkám, že bys nevěřil, spíše je to o tom, že moc chce, aby ho lidé měli rádi. Když tomu tak není, opouští se. Zbytečně to řeší, neboť v současném stavu by měl Nadala zdolávat.

Je to vůči němu nespravedlivé?
Takhle bych to nestavěl. Hráč jeho ráže by se měl umět povznést a hledat si jiné cíle – spíše výkonnostní. Dost ho to brzdí.

Byl Nadal dominantní jako po jiné roky?
Ne úplně, trápil se už v osmifinále s kanadským mladíkem. Proti Zverevovi měl snad i štěstí, neboť soupeř hrál dobře, ale zranil se. Rafa není nejmladší, jeho vůle je však neuvěřitelná. Právě ta možná chybí mladším. Nechtějí se učit. Ivaniševič svého času trénoval Raonice a prý neustále poslouchal slovíčko „ne“. Chlapci by chtěli vyhrávat grandslamy, ale moc pro to nedělají. A to už nemluvím o tom, že Nadal neustále bojuje se zraněními.

Nenafukují se trošku?
Těžko se mi k tomu vyjadřuje, jsou to interní věci. Ale přijde mi to nereálné, protože pokud by jeho zranění bylo natolik vážné, tak nemůže hrát takhle úžasně. Je to zvláštní. Nedává mi to smysl.

Mats Wilander často opakuje, že v pětisetové bitvě by se to mohlo proti němu otočit. Co ho opravňuje myslet si, že by Nadalovi došel dech?
Tuším v Římě to s ním vypadalo všelijak. Není to o kondici, je možné, že opravdu má problém, který ho může občas omezovat.

Od prvního po poslední. Nadalových 14 titulů
FOTOGALERIE
V roce 2005 sice vyhrál Mariano Puerta první…
Rafael Nadal v roce 2006.
+11Čtyři sety potřeboval Rafael Nadal ve finále…
Jak by obstál Nadal verze 2005 s tím dnešním?
Ten mladší byl lepší. To však neznamená, že by také vyhrál. Na Nadalovi je zajímavé, že už nemá tolik energie jako kdysi, ale přesto pořád vyhrává. Klobouk dolů před ním. Je mi sympatický jako tenista, ale také jako člověk.

Nyní má šanci na kalendářní grandslam – zkusí ji využít?
Nemá co ztratit, dá do toho maximum. Je v situaci, že i kdyby ho zradilo zdraví, tak na další týden už nemusí cestovat na turnaj. Ve Wimbledonu bude hodně záležet na losu či počasí. Potřebuje slunce a pomalejší podmínky. Určitě to zkusí.

Nestal se z honění grandslamů tak trošku fetiš? Jakoby post světové jedničku už ani nebyl zajímavý…
Je to směrodatné číslo. Rozhodně o tom, koho jednou budeme považovat za nejlepšího. Jsou to grandslamy, které Nadala s Djokovičem a Federerem navěky zapsali do historie. Lidé, kteří jsou zažraní do tenisu, hledí především na ně. Nadal dnes vede o dva triumfy. Je jeho náskok rozhodující? Federer už podle mě ke dvaceti vítězstvím další nepřidá. Má svůj věk a dlouho pauzoval. Djokovič manko smazat může. Pár let kariéry má ještě před sebou.


NÁZOR: Nadal je antukový bůh. Řeči o konci berte s rezervou
Šéfka Roland Garros Amelie Mauresmová naznačila, že atraktivita ženského tenisu kulhá. Souhlasíte s ní?
Ženský tenis byl vždy ve stínu mužského. Je však třeba říci, že jeho úroveň v posledních letech padla. Dívky hrají s velkou mírou rizika, když nemají den, dělají chyby. Když se dnes dostanou k solidním penězům, stoupne jim ego. Potom se s nimi těžce pracuje. V kolotoči vždy byly nějaké vztahy mezi trenéry a hráčkami, ale to, co se děje dnes, to jsem nikdy nezažil. Je to extrém. Nemá to nic společného s profesionalitou. Trenér ztrácí páky a nemůže přitlačit, vytrácí se respekt.

Kdy se to zlomilo?
Někdy v roce 2012. Sestry Williamsové, Belgičanky Clijstersová s Heninovou, Srbky Jankovičová a Ivanovičová, Davenportová, Šarapovová, Li Na či Mauresmová byly mnohem komplexnější. Lidé se na ně chodili dívat. Uměli podržet míč, jejich údery byly mnohem variabilnější.

Mauresmová se však nakonec omluvila…
WTA bojuje o přežití. Ví, že když nebudou mít diváky, ztratí sponzory. Silná generace se vám nenarodí ze dne na den, je třeba ji budovat. Mauresmová byla určitě pod velkým tlakem, hráčkám se to jistě nelíbilo. Realitě je však třeba postavit čelem.

Našel tenis v Paříži novou ženskou superstar? Iga Swiateková hraje agresivně, je milá, sympatická…
Stává se z ní velká hvězda, ale je třeba říci i B. Pokud nebude mít adekvátní soupeřku, ani ona nikoho nebude zajímat. Tenis potřebuje rivalitu, alespoň pár hvězd, které to oživí. Několik postrádá komplexnost.

Discover

Sponsor

Latest

Když dovršíte 35. rok života, začíná stárnutí: Jaký je váš skutečný věk ve srovnání s tím biologickým?

Na otázku, kolik máte let, pravděpodobně odpovíte na základě počtu let, které uplynuly od vašeho narození. To by byl váš chronologický věk.

Rusové se nezapřou. Dívka mluví o šikaně, veřejnost stojí za trenérem

Ruské krasobruslení je jiný svět. Jinde by ho nestrpěli. Nyní se však zdá, že iv této zemi může dojít k protestům.

Dacia Duster: Třetí generace bude ‚chudší‘. Přijde o diesel io 4 x 4

Dacia řeší velké dilema. Její bestseller, SUV Duster, musí přesedlat na modernější techniku. Ta ale nebude odpovídat představám současných zákazníků. Bude na...

Snídáme ho, oběd, večeře: Neodmyslitelná součást jídelníčku, ale o jeho vlivu na zdraví víme málo

Snídáme ho, oběd, večeře. Pečivo je neodmyslitelná součást našeho jídelníčku a přesto o něm a jeho vlivu na zdraví víme stále až...

Nadal verze 2005 byl lepší. To však neznamená, že by dnešního zdolal

Do elitní dvacítky WTA dovedl čtyři hráčky, nyní si dal Vladimír Pláteník (46) od profesionálního tenisu pauzu. Roland Garros však sledoval. Triumfy...