Když dovršíte 35. rok života, začíná stárnutí: Jaký je váš skutečný věk ve srovnání s tím biologickým?

Na otázku, kolik máte let, pravděpodobně odpovíte na základě počtu let, které uplynuly od vašeho narození. To by byl váš chronologický věk.

Možná lékař tvrdí, že máte fyzickou kondici 21-letého člověka. Toto by bylo považováno za váš biologický věk bez ohledu na to, před kolika lety jste se narodili. Váš chronologický věk bude vždy snadno určitelné číslo, zatímco váš biologický věk závisí na množství proměnných, které se mohou průběžně měnit. Rozdíl mezi nimi může být překvapivý a určitě si zaslouží další zkoumání.
Váš chronologický věk je čas, který uplynul od narození do daného data. Je to váš věk v letech, měsících, dnech. Toto je hlavní způsob, jak lidé definují svůj věk. Je také primárním rizikovým faktorem pro chronické nemoci, úmrtnost a jakékoliv poškození tělesných funkcí, jako jsou sluch a paměť.

Na rozdíl od toho, základní myšlenkou biologického stárnutí je, že stárnutí nastává, když postupně hromadíte poškození různých buněk a tkání v těle. Podle poznatků amerických vědců končí období dokonalého obnovování většiny buněk v lidském těle kolem 35. roku a začíná se biologické stárnutí. Biologický věk, který se označuje také jako fyziologický nebo funkční věk, se liší od chronologického věku, protože zohledňuje množství jiných faktorů, jako je den, kdy jste se narodili.

Skutečný počet let závisí na různých faktorech biologického a fyziologického vývoje. Některé z nich zahrnují:

chronologický věk
genetiku (například, jak rychle se nastartuje antioxidační obrana vašeho těla)
životní styl
výživu
nemoci a jiné stavy
Pomocí těchto pokynů spolu s různými matematickými modely mohou zdravotničtí pracovníci zjistit, jaký věk má vaše tělo. I když je chronologický věk jedním z faktorů, nemusí se stát, že budete mít stejný biologický věk jako váš chronologický věk.

Například, pokud jste 28-letá žena, která necvičí, konzumuje pouze jídla s vysokým obsahem tuku a posledních 10 let kouří pět balení cigaret denně, je pravděpodobné, že byste dosáhli biologický věk více než 28 let.

Jak zdravě stárnout
Můžete podniknout četné kroky, abyste se pokusili zlepšit svůj biologický věk. Zde je několik způsobů, jak můžete zdravě stárnout:

Cvičte nebo se věnujte fyzické aktivitě
Pravidelné cvičení může prospět všem, zejména těm, kteří mají vysoký krevní tlak, cukrovku, srdeční choroby nebo artritidu. U mladších dospělých cvičení zlepšuje množství krve, které dokáže srdce pumpovat při každém úderu a snižuje klidovou srdeční frekvenci. Cvičení pomáhá starším dospělým mít lepší funkce srdce a plic, což může zvýšit vytrvalost a snížit únavu.
Mezi typy cvičení, které můžete vyzkoušet, patří:

Cviky na vyvážení rovnováhy snižující riziko pádu, což je hlavní příčinou úrazů u starších dospělých.
Silové cvičení pomáhají budovat svalovou hmotu, což snižuje riziko osteoporózy.
Vytrvalostní cvičení pomáhají zvyšovat dech a srdeční rytmus, což pravidelně zlepšuje zdraví a vytrvalost plic a srdce, stejně jako prospívá vašemu oběhovému systému. Příklady vytrvalostních cvičení jsou plavání, chůze a kolo.
Strečink udržuje vaše tělo uvolněné, což vám umožní pokračovat v každodenních činnostech s minimálními bolestmi.
Udržujte si zdravou váhu
Jedinci s nadváhou mají vyšší riziko vysokého krevního tlaku, srdečních chorob, cukrovky, některých forem rakoviny a dalších. Hubnutí však neznamená, že jste nutně zdravější. Může to být důsledek zvýšené křehkosti nebo jiného základního stavu.

Udržujte si zdravý tvar
Kromě hmotnosti je pro zdravé stárnutí velmi důležité i to, jak vaše tělo rozděluje tuky. Zpravidla se to určuje podle poměru pasu po bedra a obvodu pasu.

Hruškovité těla. Tuk se hromadí na vnějších okrajích, například na bocích a stehnech. To je známka zdravého rozložení tělesného tuku.
Těla ve tvaru jablka. Tuk se posouvá z vnějších okrajů do břicha a pasu, což může zvýšit pravděpodobnost srdečních chorob a rakoviny prsu.
Jezte více potravin s nízkou hodnotou glykemického indexu
Výživné látky v těchto druzích potravin pomáhají udržovat vaše kosti, svaly a orgány silné po dlouhou dobu. Mezi tyto potraviny patří ovoce, zelenina, fazole, mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku a celozrnné pečivo. Zkuste je přidat do svého jídelníčku. Dále snižte množství konzumovaného rychlého občerstvení, bílého chleba a slazených nápojů, protože to může způsobit nezdravé zvýšení hladiny cukru v krvi.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Policie vyzvala lidi: Rozhodněte na facebooku o novém designu našich aut!

Do neděle lze na facebooku Policie SR hlasovat o novém grafickém designu slovenských policejních aut. Na policejním facebooku se objevil zajímavý nový příspěvek. Píše se...

Převezli jsme se v prototypu vodíkového BMW iX5

Vodíkové BMW iX 5 má nádrž o kapacitě téměř 6 kilogramů vodíku a ujede na ni přibližně 500 kilometrů. Odpadem je demineralizovaná voda, přibližně...

Dvě kamarádky rozjeli mezi prvními cukrárna s koláči pro celiatiky. Jejich dobroty si zamilovali i lidé bez intolerancí

Jak byste se čtenářům představili?Voláme se Nina a Tímea, známe se už několik let. Poznali jsme se na cvičák na tréninku se psy, později...

Škoda zmodernizovala svůj bestseller Karoq. Vyzkoušeli jsme ho!

Vynovený Karoq s motorem o objemu 1,5 litru nás příjemně překvapil nízkou spotřebou, zvenčí je však změn minimum a zachovány zůstaly i dostupné motorizace. Karoq...

Dacia Duster: Třetí generace bude ‚chudší‘. Přijde o diesel io 4 x 4

Dacia řeší velké dilema. Její bestseller, SUV Duster, musí přesedlat na modernější techniku. Ta ale nebude odpovídat představám současných zákazníků. Bude na míle vzdálena...