Už žádné děti na ledě. Éra 15letých krasobruslařek skončila

Na ZOH 2022 v Pekingu mohli soutěžit i 15letí reprezentanti, na ZOH 2026 už budou muset být o dva roky starší.

Mezinárodní bruslařská unie (ISU) postupně zvýší minimální věkový limit pro krasobruslaře na seniorských mezinárodních soutěžích z 15 na 17 let.

Od sezóny 2023/2024 nebudou moci soutěžit sportovci mladší 16 let, v předolympijském ročníku 2024/2025 už budou muset mít alespoň 17 let.

Posunutí věkového limitu jednoznačně schválili delegáti ISU na úterním kongresu v thajském Phuketu, při hlasování bylo 110 členů pro návrh a pouze 16 proti.

„Toto je velmi důležité rozhodnutí. Řekl bych, že až historické,“ uvedl prezident bruslařské unie Jan Dijkema.

„Naší povinností je chránit fyzické i mentální zdraví a bezpečnost všech sportovců, včetně těch dospívajících,“ zdůvodnila ISU své rozhodnutí zvýšit věkový limit.

Důvodem jsou obavy z vyhoření, nepravidelného stravování a dlouhodobých následků zranění, se kterými se musí bořit krasobruslaři při dospívání.

ISU se začala vážněji zabývat věkovým limitem právě po poslední zimní olympiádě v Číně, během níž se převalil pozitivní dopingový test 15leté ruské krasobruslařky Kamily Valievové z prosince 2021.

Mladá sportovkyně pomohla své zemi získat zlaté medaile v týmové soutěži, ale v té individuální udělala pod tlakem chyby a skončila čtvrtá. Navíc, její trenérka Eteri Tutberidzeová ji veřejně zkritizovala.

Discover

Sponsor

Latest

Otec se chvíli po rozvodu s mámou okamžitě oženil: Toto mi ukázalo, že za tím není nic víc než mužské ego

Lenčin otec to s mámou měl už delší dobu nahnuté. Neustálé hádky, nedorozumění ve společnosti, osočování a vzájemné obviňování se táhly už...

Takto jste Chorvatsko ještě neviděli, podívejte se na unikátní záběry nejkrásnějších míst

Chorvatsko je skvělým místem pro dovolenou na pláži, ale pyšní se i mnoha unikátními architektonickými skvosty a místy se zajímavými příběhy. Některé...

Dacia Duster: Třetí generace bude ‚chudší‘. Přijde o diesel io 4 x 4

Dacia řeší velké dilema. Její bestseller, SUV Duster, musí přesedlat na modernější techniku. Ta ale nebude odpovídat představám současných zákazníků. Bude na...

Mafiánské praktiky? Turistky zažalovaly plážový bar za účet 600 eur za 2 drinky a meze

Dovolená je čas na vyhození si z kopýtka. I když během celého roku šetříme, tohle je pár dní, kdy si dopřejeme i...

Rusové se nezapřou. Dívka mluví o šikaně, veřejnost stojí za trenérem

Ruské krasobruslení je jiný svět. Jinde by ho nestrpěli. Nyní se však zdá, že iv této zemi může dojít k protestům.