Ovocné stromy nyní bojují o živiny. Jak jim pomoci? A co potřebují rajčata?

Zahrádkářská sezóna je již přibližně měsíc v plném proudu. I při menším pozemku je občas obtížné nepodlehnout chaosu, vnést do horečné činnosti alespoň rámcový systém a správně si stanovit priority i postupy. Nezapomeňte ani na nepsané, ale o to přísněji respektované pravidlo, že chřestová sezóna končí na svatého Jana, tedy 24. června. Rebarborová dokonce už v polovině šestého měsíce.

Na prahu léta soupeří stromy s okolní rostlinnou plegou o živiny. Navíc, porost dusící spodek dřevin může způsobit hnilobu. Důležité proto je vykosit trávník v okolí kmenů na minimální výšku a důkladně povytahovat ze země plevel. Nejspolehlivějším řešením však je totální vyčištění obklopující plochy od vegetace: udělejte to na poloměr alespoň půl metru. Pokud vám rozlehlost pozemku dovoluje velkorysejší zákrok, obnažte prostor až do metrové vzdálenosti všemi směry.

Rohovinové hobliny a mulč z trávy
Následně podpořte dřevinu rovnoměrným rozsypáním jedné-dvou hrstí rohovinových hoblin az vizuálních, ale zejména pěstitelských důvodů zasypte lysinu tenkou vrstvou mulče z čerstvě posečené a podrcené trávy. Taková pokrývka pomáhá regulovat vlhkost a redukuje výskyt plevele. Doplňte ji jednou za týden.

Už na přelomu jara a léta je pro hojnost a kvalitu úrody klíčová dostatečná zálivka. Například taková jabloň potřebuje v době sucha až 40 litrů vody týdně. Nadměrnému odpařování vláhy zabráníte nahrnutím kůrového kompostu ke kmeni. Použít můžete také průmyslově produkované speciální mulčovací disky z kokosového vlákna. Výhodou je, že před každým poléváním lze snadno odejmout a po zavlažení instalovat zpátky.

Proředění zpomaluje stárnutí
Červen je zároveň vhodný k přeředění rýsujícího se ovoce. V případě takových broskví to znamená nechat dozrávat pouze jednu přibližně na každých 10 cm délky výhonku. Přísnou selekcí si pořídíte výstavní kusy a zpomalíte přirozené stárnutí stromu, respektive regres jeho plodnosti.

Zbavte rajčata jalových zálistků
Podobným zákrokem je průběžné opatrné vylamování postranních výhonů rajčat – tzn. zálistků. Vzcházejí z paží listů, jalově rostlinu vysilují, redukují tím budoucí úrodu a ještě zvyšují náchylnost na plísně. Riziko rozvinutí zmíněného neduhu snížíte i aplikováním vývarů z bylinek – například přesličky, třezalky či jitrocelu. Hrst zalijte litrem studené vody a za občasného promíchání nechte 24 hodin louhovat.

Dýně se neprodávkuje
Pokud vám zvýší čas, do blízkosti kompostoviště zasaďte dýni a navigujte výhonky na boční stěny. Velké listy zastíní obsah a postarají se o to, aby se při vydatných srážkách přehnaně nepromočil. Dýně má výhodu, že se „neprodávkuje“ půdou enormně bohatou na živiny, což je u takového stanoviště v přímém sousedství zdroje nezbytná konstelace.

Discover

Sponsor

Latest

Koupelnové trendy: Vytvořte si domácí SPA, ve kterém vaše tělo rozkvete do nové krásy

Koupelna je místo, ze které si ve svém domově můžete vyčarovat příjemné domácí SPA. Stačí se inspirovat nejnovějšími interiérovými trendy, které hovoří...

Mercedes-Benz GLC: Více elektřiny, ale už bez šestiválců!

Přestože Mercedes-Benz představuje jeden nový elektromobil za druhým, nezapomíná ani na klasiku. Po novém céčku zde tak máme také jeho SUV verzi...

Už žádné děti na ledě. Éra 15letých krasobruslařek skončila

Na ZOH 2022 v Pekingu mohli soutěžit i 15letí reprezentanti, na ZOH 2026 už budou muset být o dva roky starší.

Když dovršíte 35. rok života, začíná stárnutí: Jaký je váš skutečný věk ve srovnání s tím biologickým?

Na otázku, kolik máte let, pravděpodobně odpovíte na základě počtu let, které uplynuly od vašeho narození. To by byl váš chronologický věk.

Policie vyzvala lidi: Rozhodněte na facebooku o novém designu našich aut!

Do neděle lze na facebooku Policie SR hlasovat o novém grafickém designu slovenských policejních aut. Na policejním facebooku se...