Ovocné stromy nyní bojují o živiny. Jak jim pomoci? A co potřebují rajčata?

Zahrádkářská sezóna je již přibližně měsíc v plném proudu. I při menším pozemku je občas obtížné nepodlehnout chaosu, vnést do horečné činnosti alespoň rámcový systém a správně si stanovit priority i postupy. Nezapomeňte ani na nepsané, ale o to přísněji respektované pravidlo, že chřestová sezóna končí na svatého Jana, tedy 24. června. Rebarborová dokonce už v polovině šestého měsíce.

Na prahu léta soupeří stromy s okolní rostlinnou plegou o živiny. Navíc, porost dusící spodek dřevin může způsobit hnilobu. Důležité proto je vykosit trávník v okolí kmenů na minimální výšku a důkladně povytahovat ze země plevel. Nejspolehlivějším řešením však je totální vyčištění obklopující plochy od vegetace: udělejte to na poloměr alespoň půl metru. Pokud vám rozlehlost pozemku dovoluje velkorysejší zákrok, obnažte prostor až do metrové vzdálenosti všemi směry.

Rohovinové hobliny a mulč z trávy
Následně podpořte dřevinu rovnoměrným rozsypáním jedné-dvou hrstí rohovinových hoblin az vizuálních, ale zejména pěstitelských důvodů zasypte lysinu tenkou vrstvou mulče z čerstvě posečené a podrcené trávy. Taková pokrývka pomáhá regulovat vlhkost a redukuje výskyt plevele. Doplňte ji jednou za týden.

Už na přelomu jara a léta je pro hojnost a kvalitu úrody klíčová dostatečná zálivka. Například taková jabloň potřebuje v době sucha až 40 litrů vody týdně. Nadměrnému odpařování vláhy zabráníte nahrnutím kůrového kompostu ke kmeni. Použít můžete také průmyslově produkované speciální mulčovací disky z kokosového vlákna. Výhodou je, že před každým poléváním lze snadno odejmout a po zavlažení instalovat zpátky.

Proředění zpomaluje stárnutí
Červen je zároveň vhodný k přeředění rýsujícího se ovoce. V případě takových broskví to znamená nechat dozrávat pouze jednu přibližně na každých 10 cm délky výhonku. Přísnou selekcí si pořídíte výstavní kusy a zpomalíte přirozené stárnutí stromu, respektive regres jeho plodnosti.

Zbavte rajčata jalových zálistků
Podobným zákrokem je průběžné opatrné vylamování postranních výhonů rajčat – tzn. zálistků. Vzcházejí z paží listů, jalově rostlinu vysilují, redukují tím budoucí úrodu a ještě zvyšují náchylnost na plísně. Riziko rozvinutí zmíněného neduhu snížíte i aplikováním vývarů z bylinek – například přesličky, třezalky či jitrocelu. Hrst zalijte litrem studené vody a za občasného promíchání nechte 24 hodin louhovat.

Dýně se neprodávkuje
Pokud vám zvýší čas, do blízkosti kompostoviště zasaďte dýni a navigujte výhonky na boční stěny. Velké listy zastíní obsah a postarají se o to, aby se při vydatných srážkách přehnaně nepromočil. Dýně má výhodu, že se „neprodávkuje“ půdou enormně bohatou na živiny, což je u takového stanoviště v přímém sousedství zdroje nezbytná konstelace.

Discover

Sponsor

Latest

Robotický vysavač dokáže ušetřit spoustu času: Jak vybrat ten správný?

Řešením je robotický vysavač. Toto zařízení je navrženo tak, že za ideálních podmínek udělá všechnu práci za vás. Ušetří vám tak energii...

Ovocné stromy nyní bojují o živiny. Jak jim pomoci? A co potřebují rajčata?

Zahrádkářská sezóna je již přibližně měsíc v plném proudu. I při menším pozemku je občas obtížné nepodlehnout chaosu, vnést do horečné činnosti...

Rusové se nezapřou. Dívka mluví o šikaně, veřejnost stojí za trenérem

Ruské krasobruslení je jiný svět. Jinde by ho nestrpěli. Nyní se však zdá, že iv této zemi může dojít k protestům.

Chystáte se kupovat pračku? Tyto funkce vám zjednoduší život

Přemýšlíte nad výměnou pračky za nový model? Děláte správně. Starší kousky mají totiž často nepřiměřeně dlouhé cykly, použijí desítky litrů vody navíc...

AvtoVaz: Tak přece. Rusové spustili výrobu Lady z ‚pravěku‘!

Po více než měsíci a půl se v největší ruské automobilce opět rozjely linky. Sjíždějí z ní však auta, která vracejí AvtoVaz...