Ovocné stromy nyní bojují o živiny. Jak jim pomoci? A co potřebují rajčata?

Zahrádkářská sezóna je již přibližně měsíc v plném proudu. I při menším pozemku je občas obtížné nepodlehnout chaosu, vnést do horečné činnosti alespoň rámcový systém a správně si stanovit priority i postupy. Nezapomeňte ani na nepsané, ale o to přísněji respektované pravidlo, že chřestová sezóna končí na svatého Jana, tedy 24. června. Rebarborová dokonce už v polovině šestého měsíce.

Na prahu léta soupeří stromy s okolní rostlinnou plegou o živiny. Navíc, porost dusící spodek dřevin může způsobit hnilobu. Důležité proto je vykosit trávník v okolí kmenů na minimální výšku a důkladně povytahovat ze země plevel. Nejspolehlivějším řešením však je totální vyčištění obklopující plochy od vegetace: udělejte to na poloměr alespoň půl metru. Pokud vám rozlehlost pozemku dovoluje velkorysejší zákrok, obnažte prostor až do metrové vzdálenosti všemi směry.

Rohovinové hobliny a mulč z trávy
Následně podpořte dřevinu rovnoměrným rozsypáním jedné-dvou hrstí rohovinových hoblin az vizuálních, ale zejména pěstitelských důvodů zasypte lysinu tenkou vrstvou mulče z čerstvě posečené a podrcené trávy. Taková pokrývka pomáhá regulovat vlhkost a redukuje výskyt plevele. Doplňte ji jednou za týden.

Už na přelomu jara a léta je pro hojnost a kvalitu úrody klíčová dostatečná zálivka. Například taková jabloň potřebuje v době sucha až 40 litrů vody týdně. Nadměrnému odpařování vláhy zabráníte nahrnutím kůrového kompostu ke kmeni. Použít můžete také průmyslově produkované speciální mulčovací disky z kokosového vlákna. Výhodou je, že před každým poléváním lze snadno odejmout a po zavlažení instalovat zpátky.

Proředění zpomaluje stárnutí
Červen je zároveň vhodný k přeředění rýsujícího se ovoce. V případě takových broskví to znamená nechat dozrávat pouze jednu přibližně na každých 10 cm délky výhonku. Přísnou selekcí si pořídíte výstavní kusy a zpomalíte přirozené stárnutí stromu, respektive regres jeho plodnosti.

Zbavte rajčata jalových zálistků
Podobným zákrokem je průběžné opatrné vylamování postranních výhonů rajčat – tzn. zálistků. Vzcházejí z paží listů, jalově rostlinu vysilují, redukují tím budoucí úrodu a ještě zvyšují náchylnost na plísně. Riziko rozvinutí zmíněného neduhu snížíte i aplikováním vývarů z bylinek – například přesličky, třezalky či jitrocelu. Hrst zalijte litrem studené vody a za občasného promíchání nechte 24 hodin louhovat.

Dýně se neprodávkuje
Pokud vám zvýší čas, do blízkosti kompostoviště zasaďte dýni a navigujte výhonky na boční stěny. Velké listy zastíní obsah a postarají se o to, aby se při vydatných srážkách přehnaně nepromočil. Dýně má výhodu, že se „neprodávkuje“ půdou enormně bohatou na živiny, což je u takového stanoviště v přímém sousedství zdroje nezbytná konstelace.

Discover

Sponsor

Latest

Převezli jsme se v prototypu vodíkového BMW iX5

Vodíkové BMW iX 5 má nádrž o kapacitě téměř 6 kilogramů vodíku a ujede na ni přibližně 500 kilometrů. Odpadem je demineralizovaná...

Robotický vysavač dokáže ušetřit spoustu času: Jak vybrat ten správný?

Řešením je robotický vysavač. Toto zařízení je navrženo tak, že za ideálních podmínek udělá všechnu práci za vás. Ušetří vám tak energii...

Policie vyzvala lidi: Rozhodněte na facebooku o novém designu našich aut!

Do neděle lze na facebooku Policie SR hlasovat o novém grafickém designu slovenských policejních aut. Na policejním facebooku se...

Co je to horoskop?

Horoskop je vlastně jakýmsi diagramem, který zaznamenává polohy planet v daném čase i místě. Proto vycházejí horoskopy původně z astrologie.

Nejlepší čaje na hubnutí: Tyto dokáží zrychlit metabolismus, spalování tuků a snížit krevní tlak

Některé čaje dokážou zrychlit metabolismus a tím i spalování tuků. Kupujte ale čaje kvalitní, nejlépe v čajovnách. Tam byste měli mít jistotu,...