Prodej nových aut se spalovacími motory má skončit v roce 2035

Evropský parlament (EP) ve středu schválil návrh, který by měl od roku 2035 zakázat prodej nových osobních aut a lehkých užitkových vozidel se spalovacími motory. Opatření se netýká ojetých vozidel a bude ještě předmětem dalšího unijního vyjednávání.

Přísnější normy pro emise CO2 mají přimět automobilky, aby přestaly vyrábět auta se spalovacími motory a zaměřily se na elektromobily. Opatření je součástí klimatického balíčku, jehož cílem je výrazně snížit emise skleníkových plynů do roku 2030, aby do roku 2050 EU dosáhla uhlíkové neutrality. Europoslanci ve středu hlasovali o několika legislativních návrzích z tohoto balíčku a některé vrátili do výborů EP.

Schválený návrh počítá s tím, že od roku 2035 by skončil prodej nových osobních a lehkých užitkových aut se spalovacími motory. Opatření se má týkat jen nových vozidel, lidé by nadále měli mít možnost používat starší vozidla se spalovacími motory i si taková auta na trhu s ojetými auty dále kupovat.

Europoslanci hlasovali o postoji EP k návrhu Evropské komise (EK). Následovat bude jednání zástupců EP a EK se zástupci Rady EU, tedy členských zemí, takzvaný trialog. Výsledný kompromis bude znovu potvrzovat parlament i Rada.

„Snižování emisí u nově prodávaných osobních aut prošlo v souladu s návrhem Evropské komise. Emisí ze stávajících vozidel a obchodu s ojetými vozy by se zákon neměl nijak dotknout,“ řekl ČTK český europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

Opatření ale podle některých názorů přesto ovlivní trh s ojetými vozy. „Jejich ceny pravděpodobně půjdou vzhůru, protože na trhu bude panovat minimálně během přechodné doby nejistota. Ceny budou zvedat i nová vozidla (de facto jen elektromobily), která budou drahé úměrně tomu, jak drahé budou jejich baterie,“ řekl ČTK český europoslanec Alexander Vondra (ODS).

Zklamání po hlasování vyjádřila česká europoslankyně Martina Dlabajová (ANO), která to označila za „ránu českému automobilovému průmyslu“. „Počítejme s tím, že to způsobí pořádný průvan v peněženkách spotřebitelů. Budu i proto doufat, že členské státy v následných jednáních najdou kompromisní řešení, která zmírní dopady na firmy a zlepší výhledy lidí na koupi nových vozidel,“ řekla Dlabajová.

Nizozemský europoslanec a zpravodaj zprávy EP k tomuto legislativnímu návrhu Ján Huitema schválení přivítal. „S těmito standardy vytváříme přehledné prostředí pro automobilový průmysl a můžeme stimulovat inovace a investice pro výrobce automobilů,“ řekl. „Kromě toho nákup a jízda bezemisních vozidel pro spotřebitele zlevní,“ dodal.

Podle zprávy, o které hlasovali europoslanci, je na světě nyní více než miliarda vozidel na fosilní paliva, která produkují přes 30 procent světových emisí CO2.

Zpřísnění pravidel pro emise aut je součástí klimatického balíčku Fit for 55, kterým chce EU dosáhnout 55procentního snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990. Balíček má pomoci dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 a je součástí strategie Unie nazvané Zelená ). Fit for 55 navrhuje mimo jiné změnu systému obchodování s emisními kvótami, uhlíkové vyrovnání na hranicích či změny ve využívání půdy a v lesnictví. Zahrnuje i podpůrná opatření, například vznik sociálního fondu či navýšení modernizačního a inovačního fondu.

Discover

Sponsor

Latest

Jablka pozitivně ovlivňují imunitu. Jíme je však málo

Ovoce s tradicíVěděli jste, že jablka tvoří 70% celkové úrody slovenského ovoce? Zapsaných máme až 150 různých odrůd! Mezi ty nejoblíbenější patří...

Potřebujete si zařídit kvalitní home office? A víte, že si ho celý můžete pořídit na jedno kliknutí?

Odpověď na otázku, zda má prostředí, ve kterém pracujete, vliv na vaši výkonnost a soustředění, je jasná: věda už dávno potvrdila, že...

Nadal verze 2005 byl lepší. To však neznamená, že by dnešního zdolal

Do elitní dvacítky WTA dovedl čtyři hráčky, nyní si dal Vladimír Pláteník (46) od profesionálního tenisu pauzu. Roland Garros však sledoval. Triumfy...

Už žádné děti na ledě. Éra 15letých krasobruslařek skončila

Na ZOH 2022 v Pekingu mohli soutěžit i 15letí reprezentanti, na ZOH 2026 už budou muset být o dva roky starší.

Takto jste Chorvatsko ještě neviděli, podívejte se na unikátní záběry nejkrásnějších míst

Chorvatsko je skvělým místem pro dovolenou na pláži, ale pyšní se i mnoha unikátními architektonickými skvosty a místy se zajímavými příběhy. Některé...