Prodej aut v Rusku se v květnu propadl téměř o 84 procent!

Prudký propad prodeje aut začal v Rusku v březnu a od té doby se situace jen zhoršuje. Analytici předpokládají, že koncoroční prodej bude meziročně horší o 50 až 70 procent.

Už v březnu, ale naplno až v dubnových prodejích aut, se projevil vliv sankcí uvalených na Rusko kvůli válce na Ukrajině a v uplynulém měsíci byl již prodej nových aut v Rusku skutečně „zoufalý“.

Meziroční pokles již ve čtvrtém měsíci letošního roku činil extrémních 78,5 procenta. To značí, že v Rusku se v dubnu prodalo jen 32 706 nových osobních a lehkých užitkových vozidel. A květen byl ještě horší. Během uplynulého měsíce se v Ruské federaci prodalo jen 24 268 aut. Ve srovnání s květnem loňského roku to znamená pokles o téměř 84 procent!

Podíváme-li se na pět nejsilnějších značek, tak v dubnu klesl před automobilů Lada o 77,6 % na 8 506 kusů, Kia prodala v meziročním srovnání o 75,9 procenta méně aut, celkem jich bylo 4 604, Hyundai klesl o 73,2 procenta na 4 150 kusů, Renault dokonce o 84 procent na 2 231 kusů a GAZ klesl o 61,5 % na 1 892 kusů. Takže opravdu žádná sláva. (Podrobné údaje za květen ještě nejsou k dispozici.)

Důvodem takového obrovského poklesu jsou stále větší problémy s dodávkami klíčových komponent, které omezují produkci. Mezi nejzasaženější sektory patří právě automobilový průmysl, protože západní firmy zastavily dodávky komponent a ty, které na ruském trhu působily, jej opustily. V důsledku tohoto vývoje muselo několik ruských závodů zastavit výrobu.

Sdružení AEB mezitím v dubnu zveřejnilo prognózu prodeje aut v Rusku na letošní rok. Podle ní by v roce 2022 měl prodej klesnout minimálně o 50 procent, jiní analytici však hovoří o poklesu na úrovni 70 až 75 procent.

Discover

Sponsor

Latest

Snídáme ho, oběd, večeře: Neodmyslitelná součást jídelníčku, ale o jeho vlivu na zdraví víme málo

Snídáme ho, oběd, večeře. Pečivo je neodmyslitelná součást našeho jídelníčku a přesto o něm a jeho vlivu na zdraví víme stále až...

Rusové se nezapřou. Dívka mluví o šikaně, veřejnost stojí za trenérem

Ruské krasobruslení je jiný svět. Jinde by ho nestrpěli. Nyní se však zdá, že iv této zemi může dojít k protestům.

Dcera se mi nikdy s ničím nesvěřila: První těhotenství ji natolik změnilo, že udělala něco, co bych nikdy nečekala

Jana své dceři Lence nerozuměla. Někdy se jí zdálo, že ji zcela nepoznává a to, co si lidé vysvětlovali jako pubertální odcizení,...

Řecko je letní stálicí rekreantů

Trojici top letních dovolenkových destinací Slováků po Itálii a Španělsku tradičně doplňuje Řecko a jeho bohatá nabídka ostrovů. Nejoblíbenějšími destinacemi jsou nadále...

Pověrčivý Němec. Mistr světa obouvá stejné kopačky již 8 let

Již od roku 2014 nosí Toni Kroos stejnou značku fotbalové obuvi, Adipure 11Pro, ve které vybojoval mistrovskou trofej. 32letý...